Get Adobe Flash player

ورود کاربر

آخرین اطلاعیه

همایش تجلیل ازمدارس ممتاز کشوری تعالی مدیریت مدرسه
خانه

تغییر کامل 5 کتاب درسی در دوره متوسطه

رئیس سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی گفت: 5 کتاب اصلی دوره متوسطه با تغییر کامل تالیف و در سال تحصیلی93-92 تدریس می شود.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دولت به نقل از واحد مرکزی خبر ، حجت الاسلام بهرام محمدیان در سی امین اجلاس روسای آموزش و پرورش افزود: یکی از این کتاب ها ، آموزش زبان عربی است که رویکردتالیف آن نه مکالمه و نه صرف و نحو صرف است .وی گفت: برای تالیف این کتاب با مطالعه روش های جدید تدریس عربی به این نتیجه رسیدیم که حتی در هیچ یک از کشورهای عربی نیز صرفا ، صرف و نحو آموزش داده نمی شود .

محمدیان افزود: در کتاب جدید عربی افزون بر آموزش دستور زبان ، صرف و نحو و مکالمه عربی به این پرسش دانش آموزان نیز پاسخ داده می شود که چرا زبان عربی را می آموزیم ؟

وی اضافه کرد: در کتاب عربی جدید دوره متوسطه همچنین ، آموزش زبان عربی را به رویکرد فرهنگی تربیتی خود تلفیق کرده ایم به نحوی که پلی برای آموزش معارف اسلامی ، قرآن کریم و زبان عربی باشد .

محمدیان گفت: هدف از تالیف کتاب های جدید عربی و انگلیسی پایه اول متوسطه آن است که دانش آموزان پس از پایان این پایه تحصیلی بتوانند خود را به زبان عربی و انگلیسی حداقل پنج دقیقه معرفی و متون ساده روایی و آیات قرآن مجید را ترجمه کنند.

معاون وزیر آموزش و پرورش همچنین با اشاره به تغییر کتاب زبان انگلیسی پایه اول متوسطه در سال تحصیلی آینده افزود: رویکرد ما در این کتاب جدید ، ارتباط کلامی فعال دانش آموزان با جهت گیری فرهنگی است.

وی گفت : رویکرد تالیف این کتاب به نحوی است که دانش آموزان ، زبان انگلیسی را برای ایجاد ارتباط هدفمند و بدون انفعال و با حفظ هویتشان می آموزند و برای تحقق این هدف ، متون انگلیسی در این کتاب ، بومی تدوین شده است.

محمدیان افزود: برای آموزش بهتر این کتاب های جدیدالتالیف ، بسته آموزشی شامل لوح فشرده نرم افزاری ، نوار و فلش کارت آماده شده است که در اختیار معلمان پایه اول متوسطه قرار می گیرد.

وی خطاب به روسای آموزش و پرورش کشور تاکید کرد: آموزش کتاب های جدید به معلمان این پایه ها و نظارت شما بر آموزش کامل به آنان بسیار ضروری است.

محمدیان همچنین از تالیف کتاب جدید دیگر به نام مطالعات اجتماعی برای دانش آموزان سال سوم ابتدایی خبر داد و افزود: این کتاب نیز در ادامه تغییر کتاب های درسی با رویکرد تحکیم هویتی تالیف شده است.

وی گفت: در کتاب جدید دیگری برای پایه اول متوسطه ، موضوعات مربوط به حق و تکلیف به عنوان مباحث اصلی در سبک زندگی و نیز آشنایی با حقوق اساسی اعم از قانون اساسی و قوانین موضوعه و مقررات تالیف شده است.

محمدیان کتاب پژوهش ، تفکر یا سبک زندگی را از دیگر کتاب های جدید التالیف برشمرد که ویژه دانش آموزان اول متوسطه به تفکیک پسران و دختران تالیف و در آن روش های تفکر اموزش داده شده است.

وی تاکید کرد: کتاب سبک زندگی برای دانش آموزان دختر با دو فصل شامل حجاب و عفاف و بلوغ و بهداشت جنسی با محتوای متفاوت تالیف شده است به این علت در کلاس های چندپایه و مختلط باید با حضور معلمان زن تدریس و یا فیلم و لوح فشرده نرم افزاری به دانش آموزان عرضه شود.

معاون وزیر آموزش و پرورش همچنین با تبیین تغییر و تحول کتاب های جدید پایه سوم ابتدایی گفت: همه کتاب های این پایه ، جدید التالیف است و معلمان و مربیان برای تدریس آن باید آموزش های لازم را کسب کنند.

محمدیان افزود: به عنوان نمونه کتاب مطالعات اجتماعی با رویکرد تلفیقی بر اساس برنامه درسی ملی با تاکید بر هویت دینی ، ملی ، بومی و انقلابی تالیف شده است.

وی گفت: یکی از فصول اصلی این کتاب ، خودشناسی بر اساس عناصر تفکر ، ایمان ، علم ، عمل و اخلاق است که مقدمه ای برای خداشناسی محسوب می شود.

محمدیان همچنین با اشاره به محتوای کتاب جدیدالتالیف ریاضی سوم ابتدایی گفت: این کتاب که در ادامه ریاضی دوم ابتدایی تالیف شده است برای تقویت تفکر دانش آموزان و راهبرد حل مساله پیگیری می شود.

وی افزود: در این کتاب به سه پرسش چیست ، چرا و چگونه پاسخ داده می شود تا تفکر نقادی و پرسشگر جایگزین حافظه محوری شود.

معاون وزیر آموزش و پرورش همچنین با اشاره به محتوای کتاب جدید التالیف فارسی سوم دبستان گفت: در این کتاب ، افزون بر شخصیت های فداکاری مانند شهید فهمیده و ریزعلی ، دانش آموز دختر شهید، سهام خیام معرفی می شود تا دانش آموزان دختر از هویت دختر بودنشان احساس رضایت کنند.