Get Adobe Flash player

ورود کاربر

آخرین اطلاعیه

همایش تجلیل ازمدارس ممتاز کشوری تعالی مدیریت مدرسه
خانه

حضور فعال دبیران درکلاس های آموزشی طرح های ده گانه دوره راهنمایی (مدرسه ملاصدرا )

هدف اصلی این طرح پرورش انسان ها یا شهروندانی است که آینده جامعه ما را می سازند و شاید بگویید از قبل هم هدف آموزش و پرورش همین بوده است و یکی دیگر از اهداف
همه ما می دانیم که الان در عصر انفجار اطلاعات هستیم و دانش آموزان از منابع زیادی اطلاعات می گیرند درست بودن یا غلط بودن آن بماند وظیفه ما چیست؟آیا با اجرای طرح رویکرد تربیتی می توان کاری کرد که دروس را جذابتر کنیم و باعث زدگی دانش آموزان نشویم؟

مزایای طرح:
1-متنوع سازی درس که درسها از آن حالت بی روحی و خشک بودن خارج شوند.با مطرح کردن یک داستان یا یک آیه یا یک ضرب المثل و یا نمایش یک پاور پوینت زیبا و .....که البته تا جایی که امکان دارد در ارتباط با درس مطرح شده باشد و با هدف تربیتی.
2- ایجاد نشاط و شادابی در کلاس های درس.
3- اجرای واقعی هدف های نگرشی دروس چون باید قبول کرد که برای بیشتر ما دبیران دو هدف مهارتی و دانستنیها مهم است و مخصوصا در درس علوم که همان طور که قبلا هم در مقاله ای عنوان کردم میزان توجه به نقش خدا در دروس علوم ابتدایی و راهنمایی پایین بوده است.
4 - باید قبول کرد که همه آموزشهای ما در ذهن دانش آموزان باقی نمی ماند و همه آنها به درد آینده آنها نمی خورد ولی ما در آینده انسانی می خواهیم که در ذهنش حک شده باشد که دروغ نگوید غیبت نکند صادق باشد به قوانین احترام بگذارد و .... من نمی خواهم انتقاد بگیرم یا خدای ناکرده خرده ای بر کسی ولی خود بهتر اطلاع دارید ما در دنیا جوامعی داریم که مسلمان نیستند و لی دروغ نمی گویند و....و به قوانین کشور خود احترام می گذارند. همکاران گرامی به نظر شما ایراد کار در کجا است و کجا باید ریشه یابی شود.
5- البته باید بگویم که قبل از آن ما خود باید این تغییرات را قبول کنیم و اگر با چنین نگرشی به این طرح نگاه شود یک طرح آرمانی و عالی است فراتر از گفتن یک داستان یا یک ضرب المثل .
6 – و همان طور که همه ما میدانیم در قرآن و در همه گفته های بزرگان دینی از لحظه تولد یک انسان تا مرگ او برنامه داده شده است و چه برنامه های عالی حال که ما برنامه عالی مثل قرآن و فرامین بزرگان داریم چرا از آن استفاده نکنیم و حرف من این است که چگونه از این مطالب استفاده شود که دانش آموز زده نشود چون هر انسانی پس از مدتی از نصیحت خسته می شود .این طرح چگونه طراحی شود تا اهداف واقعی آن محقق شود و ضمنا باعث دین گریزی نشود!!!
7 – آموزش خداشناسی به روشی شیرین تا هم آموزه دینی جذاب می شود و هم دانش آموز ارتباط دین و علم را عمیق تر می فهمد.

تصویر خبر: